מילון מונחים ומרכיבי אוכל
תפוז
קטגוריה: פירות
שם ראשי:תפוז
שם משני:תפוזים
תאור:
התפוז הוא פרי עץ התפוז, אחד מפירות ההדר הנפוצים ביותר. התפוזים גדלים באקלים הסובטרופי וים תיכוני ומופצים בכל רחבי העולם. טעם התפוז נע בין מתוק לחמוץ. לרוב, אוכלים את התפוז כאשר הוא מקולף וטרי, או שסוחטים אותו ושותים את מיצו. לתפוז קליפה מרירה אשר לרוב לא נעשה בה שימוש, אך במאכלים מסוימים היא משמשת כחומר טעם או כקישוט.

זני תפוזים
התפוז המתוק צמח לראשונה בספרד ומאז הוא הפך לזן הנפוץ ביותר. בהתאם לתנאי גידולו, התפוז המתוק צומח בצבעים ובגדלים שונים וברוב המקרים מכיל עשרה פלחים.
התפוז הטבורי הוא מוטציה שנוצרה בפרדס של תפוזים מתוקים בשנת 1820 במנזר, באהיה שבברזיל. חלק מהמקור הועבר לריברסייד, קליפורניה בשנת 1870, ויצר שוק חדש ברחבי העולם. המוטציה יצרה פרי דיפלואיד (תאום), כאשר תפוז קטן יותר נמצא בתוך הפרי החיצוני, קרוב לגבעול. מהצד החיצוני, משאיר התאום הקטן והלא מפותח מבנה דמוי טבור אדם בראש הפרי. תפוזים טבוריים כמעט תמיד נטולי גרעינים, ונוטים להיות גדולים מהתפוזים המתוקים.
תפוז ולנסיה הוא אחד מהתפוזים המתוקים המשמשים לסחיטת מיץ. מקורו בספרד והוא בעל קליפה כהה. זהו זן מאוד פופולרי של התפוז, כאשר התפוז הטבורי לא בעונה.
תפוז דם מאופיין בצבע אדום וכאשר הוא נסחט מיצו אדמדם בדרך כלל. תפוז דם גדול יותר ממנדרינה ופחות מתוק.
בחושחש משתמשים כדי ליצור ריבות והוא מרכיב בליקרים שונים.
מוגש על ידי: Devil-666 on Saturday, February 04. 2006 at 01:17:49
סגור חלון זה